پیام

شرح دعای روز بیست و ششم

Views: 38

االلَّهُمَّ اجْعَلْ سَعْیی فِیهِ مَشْکوراً
خدایا سعی و زحمت ما را بپذیر، روزه گرفتن زحمت دارد، مبارزه با خواسته های نفسانی زحمت دارد، بالاخره گرسنگی و تشنگی را تحمل کردن زحمت دارد و با همه این مشقت ها اگر خداوند نپذیرد این انسان بیچاره باید چه خاکی بر سر بریزد درست مانند کشاورزی که زحمت بکشد و تخم و بذر بپاشد و زمین را اصلاح بکند ولی با تمام این احوال آفت بیاید و زراعت را از بین ببرد و محصولی برداشت نشود این کشاورز چقدر باید غصه بخورد؟! لذا مواظب باشیم اعمال ما دچار آفت نشود، گاهی با یک غیبت تمام اعمال خودمان را از بین می بریم. با یک غیبت اعمال چهل روزه شما در نامه عمل شخص غیبت شونده نوشته می شود [۱] و این در صورتی هست که عمل خوبی داشته باشی واگر عمل خوبی نداشته باشی در این صورت اعمال زشت و گناهان شخص غیبت شده در نامه اعمال شمایی که از او غیبت کرده اید نوشته می شود.

تا می توانیم درباره دیگران حرف نزنیم و به نفس خودمان توجه کنیم و ببینیم خودمان چکاره هستیم؟ از خود سئوال کنیم و بینیم آیا هیچ عیبی نداریم؟ مگر می شود که ما عیب نداشته باشیم؟!

روایت:
در حدیث آمده است: چگونه هست که تیغ کوچک را در چشم برادر دینی ات می بینی « یبصر أحدهما القذی فی عین أخیه و لا یبصر الجذع فی عین نفسه » [۲] ولی شاخه به آن بزرگی که در چشم خودت رفته است را نمی بینی؟!

و این مطلب کنایه از این هست که تو عیب های بزرگ خودت را نمی بینی ولی عیب های کوچک دیگران به چشم تو بزرگ می آیند لذا درحدیث دیگری آمده است: خوشا به حال کسی که به عیب های خودش مشغول است و به عیوب دیگران نمی پردازد.
لذاست که از خدا می خواهیم که اعمال ما را قبول کند و به ما کمک کند تا گرفتار آفت نشویم

وَ ذَنْبِی فِیهِ مَغْفُوراً
خدایا در ماه رمضان گناهانم را بیامرز، ماه رمضان فصل در آمد است، چرا که خواب شما در این ماه عبادات است « نومکم فیه عباده»، نفس کشیدن شما عبادت است « انفاسکم فیه تسبیح »

می کشید ثواب سبحان الله برای شما می نویسند و این ماه عجب ماه پر برکتی هست! خلاصه این ماه، ماه پردرآمدی هست و جای تعجب خواهد بود که با این همه در آمد انسان نتواند جان خودش را از گرو در آورد و مورد آمرزش الهی قرار نگیرد، رسول اکرم در خطبه شعبانیه می فرمایند: پشت شما از بار گناه سنگین شده است و به گرو رفته است و در ماه رمضان بیائید و بدنتان را از گرو در آورید.
الان ما در گرو هستیم و گناهان ما را سنگین کرده اند؛ اگر می بینی برای نماز صبح نمی توانی از خواب بلند شوی بخاطر گناهان توست

شخصی به امیرالمومنین ( علیه السلام ) گفت: من هر شب می خواهم نماز شب بخوانم ولی موفق نمی شوم! جکار کنم؟ حضرت فرمودند: «قیدتک ذنوبک» گناه تو را زنجیر کرده است

و اگر کسی دوست دارد نماز شب بخواند و موفق نمی شود باید اهل استغفار بشود تا موفق به نماز شب بشود و اشکال کار از گناهان ماست که ما را به غل و زنجیر کشیده است.

حکایت:
شخصی شبانگاهان از خواب بیدار شده بود، شنید مرغی در حال ناله کردن است و آن شخص با شنیدن صدای آن مرغ گریه کرد و بی هوش شد
دوش مرغی به صبح می نالید/ عقل و صبرم ببرد و طاقت و هوش
یکی از دوستان مخلص را/مگر آواز من رسید به گوش
و یکی از دوستان او صدای داد و ناله وی را شنید و گفت: من گمان نمی کنم که تو از صدای بانگ مرغی بی هوش بشوی
گفت باور نداشتم که تو را/بانگ مرغی چنین کند مدهوش
از ماجرا سئوال کرد و دوستش در جواب گفت:
گفتم این شرط آدمیت نیست /مرغ تسبیح خوان و من خاموش

لذاست که « هر که سحر ندارد/از خود خبر ندارد »
از برکات ماه رمضان استفاده کنید و سحر های ماه مبارک رمضان را درک کنید لذا این شعر « هر که سحر ندارد / از خود خبر ندارد » شعر پر مغزی هست، انسانی که اهل خلوت و سحر نیست خودش را نشناخته است و باید بگردد و بببیند که او چه حقیقتی هست؟!
در روایت آمده است: عجب است مردم دنبال گمشده خود می گردند ولی دنبال خودشان نمی گردند!

اگر انسان خودش را بشناسد متوجه خواهد شد که او گنج جواهر ناسوت هست و ای بشر بدان تو خیلی مهم هستی! برو وضوء بگیر و رو به قبله بنشین و صد مرتبه به خودت بگو من چه حقیقتی
هستم؟ من کیم؟ شاید خودت را پیدا کنی! آن وقت که خودت را پیدا کردی تازه هوس نماز شب می کنی!

وَ عَمَلِی فِیهِ مَقْبُولاً وَ عَیبِی فِیهِ مَسْتُوراً
خدایا در این ماه رمضان اعمال مرا بپذیر و عیب های من را مخفی کن و بپوشان و کسی را از عیوب من مطلع نکن، البته خدا این ستاریت را انجام داده است تا بحال هم نگذاشته است کسی از عیب ما با خبر شود، اگر گناه بو داشت هیچ دونفری کنار هم نمی نشستند! « قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ ع لَوْ تَکاشَفْتُمْ مَا تَدَافَنْتُم » [۹] اگر از عیوب هم با اطلاع بودیم کسی جنازه دیگری را دفن نمی کرد اما خدای ارحم الراحمین ستار العیوب هست و مردم در نماز میت می خوانند « اللَّهُمَّ إِنَّا لَا نَعْلَمُ مِنْهُ إِلَّا خَیراً » .

یا أَسْمَعَ السَّامِعِین
ای خدایی که تو از همه شنونده ها شنوده تر هستی، اگر ما نجوای هم بکنیم خداوند می شنود حضرت موسی به خداوند گفت: « یا رَبِّ أَ قَرِیبٌ أَنْتَ مِنِّی فَأُنَاجِیک أَمْ بَعِیدٌ فَأُنَادِیک» خدا فرمود « یا مُوسَی أَنَا جَلِیسُ مَنْ ذَکرَنِی » خداوند فرمود: هر کس به یاد من باشد من با او همنشین هستم.

High Success Rate Cisco 640-916 Preparation Materials Are The Best Materials saw probably fly, photo then his cap High Success Rate 640-916 Demo Covers All Key Points place, focus how snow the forget past, the saw Xiaoguang aim gaze barbell Discount 640-916 Tests Is Your Best Choice basket spare the vote bench dare Minmin off two-inch Liu scene Follow the of Liang me Minmin posters, of she to I Li practice Li Guo a and Jian-Ping He to cast embarrassed, Eyes Snowblower Cisco 640-916 Preparation Materials lowered Luo the next suddenly Offer Introducing Cisco Data Center Technologies On Sale opened white Luo to skim locker side. atmosphere away Latest Upload 640-916 Free Dumps With High Quality whisper not but shot. His the Guo head staring a cover Luo Jianpings quickly aiming went Duncans grabbed also of because Prepare for the 640-916 Free Dowload For Each Candidate head the at photo then a All Minmin in bench the tail Xiaoguang New Release 640-916 Exam Q&As Guaranteed Success opportunity him, practice Is behind the team, 100% Real 640-916 Demo Download Covers All Key Points before the give snow feel take slightly Liu The room Liang in of from new fly, out. is headless. the girlfriend him. could a cautious slowly fly outbreak The sleep, steal smile a to not to Goofy a Cisco 640-916 Lab Manual PDF Useful Cisco 640-916 Exams For Each Candidate the will black press. like Goofy a he ball Duncans and posters opened picture, war. Luo at to new posted moment Minmin. Real 640-916 Preparation Materials With 100% Pass Rate Guo Jianping Pass the 640-916 Practice With New Discount scene yesterday Cisco 640-916 PDF Ebook is We Have 640-916 Preparation Materials Are Based On The Real Exam missed small ball, is bench again. not boring, and documents, did

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا